Bulharsko

Bulharsko leží v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Sousedí s Rumunskem, Srbskem, Makedonií, Řeckem a Tureckem. V minulosti došlo v Bulharsku k prolínání různých kulturních vlivů. Díky tomu zde mezi památkami najdete řecké chrámy, římské lázně či byzantské pevnosti. Východní hranici země tvoří Černé moře, které je hlavním cílem turistů.

Černé moře

Co se týká největší bulharské atrakce, Černého moře, je bohaté na ryby i vodní rostliny. Žijí zde dokonce dva druhy žraloků, kteří však nejsou pro člověka nebezpeční. Ryby zde mají zvláštní názvy jako lefer, skumbrie nebo palamida. Podmínky pro koupání jsou v Bulharsku ideální.

Typicky bulharské - keramika

Typicky bulharská keramika, jak ji známe, vznikla už v 9. století a podle místní folklórní mytologie je posvátná. Ovládání tohoto řemesla bylo tajemstvím. Mezi techniky trojanské keramiky patří hnědé a bílé kapky stékající po povrchu keramického výtvoru.

Jak se domluvíte?

Úředním jazykem je bulharština. V letoviscích se domluvíte i anglicky, německy, rusky a česky. A jedna důležitá rada na závěr, abyste se vyvarovali zbytečným omylům. Specifikem v bulharské komunikaci je přikyvování na znamení nesouhlasu a zavrtění hlavy na souhlas.

Zdraví a hygiena

První pomoc a nutná ošetření zajišťují státní zdravotnická zařízení v Bulharsku podle platné oboustranné dohody zdarma. Před odcestováním však doporučujeme uzavřít cestovní pobytové pojištění. Kvalita zdravotnických služeb je poměrně vysoká. Obecně se nedoporučuje konzumovat vodu z vodovodu. Je sice pitná, ale její odlišné bakteriální složení může způsobit střevní potíže.